BEEMKA - KLUB Strona Główna BEEMKA - KLUB

HomeHome  PortalPortal  KontaktKontakt  RegulaminRegulamin  Mapa GoogleMapa Google  AssistanceAssistance
KlubowiczeKlubowicze  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od wzbogacenia
Autor Wiadomość
Kryhas
[Usunięty]

Wysłany: 2005-02-27, 09:56   Podatek od wzbogacenia

Czy może mi ktoś napisać, co to jest podatek od wzbogacenia, bo szukałem w internecie i same bzdury znalazłem :( Czy kupując samochód w Polsce (zarejestrowany i opłacony) musze taki podatek płacić :?: Czy czekają mnie przy kupnie samochodu na dzień dzisiejszy jakieś inne podatki :?: Czy w marcu wejdzie jakiś nowy podatek (chodzi mi tu m.in. o płacenie za pojemność silnika) :?:
 
 
pudzian 
upalacz



Dołączył: 09 Gru 2004
Skąd: Nałeczów
Wysłany: 2005-02-27, 10:22   

stego co sie orjentuje podatek od wzbogacenia nawet jak samochod jest juz arejestrowany w pl to sie placi ale mozesz sie dogadac ze sprzedawca i moze on zaplacic ten podatek albo zalezy jaki sprzedawca :wink: jak ja kupowalem to poprzedni wlascicel placil bylo tego cos kolo 200zl tak wiec nie wielka suma :D

a co do tego placenia od pojemnosci to chyba jeszcze tak szybko nie wejdzie o ile wejdzie pozdro :twisted:
_________________
sprzedam czesci do e30
gg 4521730
tel 607254606
 
 
 
center 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 31 Lip 2004
Skąd: Katowice
Wysłany: 2005-02-27, 11:09   

placi sie, ale takich duzych pieniedzy to on nie kosztuje, 2 % od kwoty wpisanej na umowie kupna-sprzedazy...
acha i nie zapomnij tego druczku wziasc ze soba jak bedziesz kupowal autko, bo potrzebny jest podpis sprzedajacego, ja mialem przez to walki bo kupowalem autko daleko od siebie...
a urzad skarbowy musisz zalatwic w ciagu z tego co pamietam 14 dni od kupna, wiec wbrew pozorom trzeba sie streszczac...
_________________
520 trumna sekwencja:

mgr inż. Jędrek ;)
 
 
 
duchPW
[Usunięty]

Wysłany: 2005-02-27, 12:29   

jedyny podatek od wzbogacenia występuje w grze monopol ( i pochodnych)... dlatego nie znajdziesz, choć ludzie (nie wiedzieć czemu) czasami używają tego pojęcia

w Polsce przy zawarciu większości umów sprzedaży (w tym samochodu) trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

w przypadku samochodu podstawą opodatkowania (sumą, od której naliczamy podatek) jest wartość rynkowa pojazdu.... stąd książeczki wyjmowane przez panią w skarbówce z tabelami (ci co kupowali to wiedzą), bo tam są średnie wartości rynkowe przyjnmowane przez urzędy skarbowe, co nie oznacza, że musimy się na nie godzić (o tym innym razem)

do zapłaty podatku zobowiązane są solidarnie wszystkie strony umowy (czyli każda musi zapłacić, ale wystarczy, że zrobi to w całości jedna z nich) - w Polsce utarł się zwyczaj (choć nie można się na niego powoływać przed urzędem skarbowym), że PCC płaci nabywca pojazdu, gdyż to on biegnie ze skarbowego do wydziału komunikacji i na podstawie kwitka, lub pieczątki może zarejestrować pojazd

Jeśli pojazd jest przedmiotem sprzedaży, w której jedna ze stron (kupujący, lub sprzdający) jest podatnikiem podatku VAT (ma firmę - z zasady), to czynność taka jest zwolniona z PCC, a nierzadko także z VAT (ale o tym też innym razem)

w umowie często formułuje się postanowienie, ze opłatę skarbową (chodzi tu o dawną nazwę tego akurat PCC) zobowiązany jest ponieść nabywca - pamiętajcie, ze dopóki podatek nie zostanie w całości uiszczony, z jego zapłaty nie może się wymigać także sprzedający, a zapis taki chroni go jedynie na gruncie cywilnoprawnym, bo umowa to dokument cywilnoprawny(dla zobowiązania podatkowego zapis taki jest nieskuteczny, i nie wyłącza odpowiedzialności)

natomiast podatek, o którym mówisz (rejestracyjny), to projekt rządowy jak zedrzeć z nabywców pojazdów, którzy nauczyli sie omijać akcyzę.... i miał wejść od marca... ale czy wejdzie????
swego czasu się o tym sporo mówiło http://www.kurier.lublin....ticle&sid=12197
ale ostatnio jakoś ucichło
 
 
HAMANN E30 
German-Style



Dołączył: 26 Sie 2004
Skąd: BYDGOSZCZ
Wysłany: 2005-02-27, 12:52   

z wiadomości prasowych z tego co piszą to zmainy mają być wprowadzone w połowie bieżącego roku,poniewaz czekają aż to uchwalą w sejmie :evil: chodzi o zmiany ze sprowadzaniem aut 1cm=4zl :evil:
_________________
BIAŁE MOGĄ WIĘCEJ
...tylko i wylacznie bety;)
 
 
 
duchPW
[Usunięty]

Wysłany: 2005-02-27, 13:30   

http://www.twoja-firma.pl...amochodowy.html

mamy faktycznie jeszcze trochę czasu
 
 
Kryhas
[Usunięty]

Wysłany: 2005-02-27, 16:09   

Jeżeli chodzi o podatek od pojemności silnika to dotyczył on będzie tylko samochodów sprowadzanych czy także kupionych w Polsce i rejestrowanych po raz pierwszy??

Kupując samochodzik np. marcu oprócz tego PCC, co będę musiał jeszcze zapłacić (chodzi mi o jakieś podatki i takie tam)??
 
 
duchPW
[Usunięty]

Wysłany: 2005-02-27, 16:33   

ta tzw. opłata rejestracyjna ma dotyczyć tylko pojazdów popraz pierwszy rejestrowanych w Polsce, więc jeśli kupisz od osoby prywatnej (nie-VATowca), która go sprowadziła i jeszcze nie zarejestrowała, to będziesz musiał zapłacić oba podatki.... tak jak teraz z akcyzą - jeśli kupisz od handlarza (Polaka), który nie jest podatnikiem VATu i masz umowę z nim, z ten jeszcze nie zdążył opałacić akzyzy, to płacisz i akcyzę i PCC
P.S.
Pamiętajmy, że istnieje szansa, że akcyza będzie zwracana.... - jeśli kupujemy samochód z już opłacona akcyzą, wliczoną w cenę samochodu - warto mieć dokumenty zaświadczające o zapłaceniu akcyzy - albo ich kopie ( o ile to możliwe), bo wtedy też będziemy mogli domagać ssie jej zwrotu jako ostateczny (faktyczny) płatnik tego podatku
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Statystyki - Reklama - Test połączenia - Współpraca - Statut Klubu
Beemka Klub, Internetowy Portal Pasjonatów BMW
Copyright © 2004-2008
Stowarzyszenie Beemka Klub
Kontakt:
zarzad@beemka-klub.pl
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16